MOJE PASJE

NAUKA
FOTOGRAFIA
PODRÓŻE

Mam trzy pasje, to nauka, fotografia i podróże, wszystkie trzy nieodzownie ze sobą związane. Projekty naukowe, w których biorę udział umożliwiają mi podróże, a nauka, jaką robię w różnych krajach pozwala mi fotografować najróżniejsze zdarzenia. Od nanoskalowej fotografii fascynującego świata pojedynczych molekuł w żywych komórkach po fotografie ludzi i otaczających ich krajobrazów pełnych życia i magii.

Fotografia sama w sobie to nauka, o tym jak światło rysuje obrazy. A rysuje je inaczej w ludzkim oku, aparacie analogowym i cyfrowym. Fotografuje cyfrowo od kilkunastu lat i z każdego promienia światła zarejestrowanego na płytce krzemowej sensora aparatu staram się wyciągnąć, co najlepsze :) Cyfrowa ciemnia (Lightroom, Photoshop) daje więcej narzędzi niż ta analogowa a przez to więcej pokus do przesadzenia i nienaturalnego przerysowania zdjęcia. Ale ostatecznie, poprawne wywołanie zdjęcia cyfrowego ma jedynie pomoc jego ekspresji, autentyczności i naturalności, a nie rysować własną narracje!

Lubię zatrzymywać czas na zdjęciach, dbać o ich urok i techniczną poprawność, a cały proces określać, jako krzemografia :)